Němčinou dnes hovoří kolem 200 mil. obyvatel
30. 11. 2010
Jako malé děti jsme se učili němčinu většinou na základních školách. V době, kdy jsem studovala základní školu, byl německý jazyk oblíben, a většina studentů upřednostňovala tento jazyk před angličtinou. Dnes preferují rodiče u svých dětí spíše angličtinu. Přitom s němčinou se domluvíte hned v několika evropských státech. Němčinou dnes mluví kolem dvou set milionů lidí. Úředním jazykem je němčina v Itálii v Tyrolsku, Rakousku, Švýcarsku, Lucembursku, ale také v Lichtenštejnsku a Belgii. Jak vidíte, můžete se s ní domluvit hned v šesti státech, když nepočítám Německo.
V Evropě se němčina řadí na druhé místo v počtu mluvčích, hned po ruštině. Domluvíte se s ní ale jak ve zmíněných evropských státech, tak i Austrálii či Americe. Má tak široké využití. Německo navíc nabízí zajímavé studijní programy, pokud jste uvažovali o studiu v zahraničí, měli byste to jen kousek za hranice České republiky. Stačí se jen naučit německy, což není tak těžké, protože má němčina mnoho společných slovíček s angličtinou a v mnoha ohledech jsou si tyto jazyky podobné.
Co je na němčině nejtěžší? Zatímco v angličtině se dává pouze určitý a neurčitý člen, v němčině je to trošku složitější. Každé slovíčko má svůj vlastní (der, die, das) a ty se dají ještě podle pádů různě skloňovat. Mnohem lehčí to má ale ve spojení a výslovnosti samohlásek jako například eu, ei a souhlásek tsch, z, tz, protože ty mají jedna pravidla, jak je správně říci a to pak platí všude. Na rozdíl on angličtiny, kde se skoro ke každému slovu musí přistupovat individuálně. Asi nejvíce krkolomné jsou německé složeniny jako například die Einfamilienhäuser (rodinné domky). A snad poslední rozdíl je v časování sloves, v angličtině máte jeden tvar, v němčině v každé osobě jiný, krom první a třetí osoby, kde je to většinou stejné.
Pokud se naučíte pár slovíček německy, uvidíte, že už to půjde samo a zůstane vám to v hlavě na dlouho. I když jsem již několik let ze základní školy, pořád si pamatuji gramatiku, asi je to i tím, že nás profesorka mlátila pravítkem za každé špatné slovo, ale nějak to v hlavě zůstalo. Loni jsem byla na dovolené v Tyrolsku a němčina se mi hodila, protože angličtinu vůbec neznají, takže pokud se chcete domluvit, máte na výběr pouze mezi němčinou nebo italštinou.
Po dovolené v Tyrolsku jsem se rozhodla, že se budu němčině věnovat i nadále a nenechám své znalosti jen tak odeznít, když se mi jednou můžou hodit nejen na dovolené, ale i v práci. Protože nemám moc kamarádů Němců, ale zato spoustu kamarádů, kteří se kdysi učili němčinu, rozhodli jsme se navštívit s kamarádkou kurzy němčiny v Praze. Našla jsem si letní kurz němčiny od Tutoru. Alespoň se na prázdniny užitečně zabavíme a něco se naučím! Zabere to jen tři hodiny týdně, ale mně osobně to dá mnohem více – pocit jistoty, že umím něco víc.