Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pomaturitní studium práv-kvalitní způsob přípravy ke zkouškám na právnické fakulty

 

Tak schválně, po kolikáté už jste se neúspěšně pokoušeli dostat na práva?
Poprvé? Tak to ještě není tak zlé. Je známo, že první pokus vyjde málo komu, a tudíž, pokud máte o studium práv skutečný zájem, nesmíte to vzdát. Příští rok máte šanci vyzkoušet to znovu.
Podruhé? Tak tedy dejme tomu, ani na podruhé při vás nejspíš nestálo štěstí. Pochopitelně to zamrzí, ale přesto byste to ještě neměli vzdávat, radím vám, pokud cítíte, že je studium na právnické fakultě to pravé, stálo by za zvážení podívat se mu trochu víc na zoubek. Měli byste do toho jít ještě jednou-do třetice všeho dobrého.
Potřetí? To už je na pováženou, je jasné, že děláte něco špatně. Buď je vaše příprava ke zkouškám nedostačující, a vy ji stále podceňujete, nemáte na ni čas nebo vás prostě zas až tak neláká anebo na práva jednoduše nepatříte.
Je to snadné, jen je třeba položit si zásadní otázku. Chci se věnovat studiu práv? Pokud zní vaše odpověď ano, pak pokračujte dotazem: Co jsem ochoten udělat pro to, abych se dostal na právnickou fakultu?
Jestli tady s odpovědí trochu váháte nebo si nejste tak úplně jisti tím, co byste dokázali obětovat, pak zadržte, nemusíte na otázku reagovat hned. Máte čas si to promyslet. Pokud jste domácí přípravu skutečně nešidili, a přesto se vám stále u přijímacích zkoušek nedaří, pak byste se měli poohlédnout po alternativním řešení. Dvojnásob to pak platí v případě, kdy víte, že vaše pozornost a schopnost soustředit se na učení je poněkud rozkolísaná a vy tak, chtě nechtě, svou přípravu ke zkouškám na práva ochuzujete.
Samozřejmě, existují různé varianty, které mají tu kouzelnou moc pomoci vám ke studiu práv na univerzitě. Při troše štěstí si dokážete najít nějakého už zaběhlého studenta právnické fakulty, který vám předá své zkušenosti. Poradí vám například, které knihy je vhodné zařadit do seznamu prostudované literatury a upozorní vás na případné „chytáky“, které by se u zkoušek mohly objevit. Možná se s vámi podělí o znění některých otázek, které se vyskytovaly v jeho přijímacích testech, pokud dokáže dostatečně zalovit v paměti a vzpomenout si na ně.
Taková schůzka vám jistě mnohé napoví, ale jak se říká, jedna vlaštovka jaro nedělá, a tak se vaše euforie z tohoto setkání poměrně brzy vytratí, a vy budete ve své přípravě ke zkouškám v podstatě tam, kde jste byli, než jste tohoto rozšafného studenta potkali. Jen o pár jeho osobních rad bohatší a o několik dalších nepřečtených knih na připravovaném seznamu literatury zoufalejší.
Daleko schůdnější je podle mého názoru možnost pomaturitního studia práv. Patříte-li mezi „ostřílené“ potenciální studenty práv, kteří zatím prostě jen neměli štěstí, pak by vás možná právě tato alternativa mohla zajímat. Pomaturitní studium práv v Praze, které nabízí například společnost Tutor, nepředstavuje jen klasickou podobu přípravy k přijímacím zkouškám.
V první řadě je to účelně strávený rok, který, pokud se pro pomaturitní studium práv rozhodnete, budete věnovat zdokonalení svého obecného přehledu nejen v oblasti historického, ale i současného práva. Navíc, právu nelze dobře porozumět, pokud vám nejsou známy dějinné a kulturní souvislosti, což je další aspekt, na který lektoři společnosti Tutor opravdu dbají. Samozřejmě, že pomaturitní studium práv můžete brát i jako určitý druh přípravy k přijímacím zkouškám na univerzitu. Záleží jen na vás, jak budete ke studiu přistupovat.
Znechutili-li vás už každoroční zamítavé dopisy z právních fakult, na které jste se hlásili, pak je právě pro vás pomaturitní studium práv ideálním řešením. Budete studovat předmět, který vás skutečně baví a navíc, kdo ví, třeba se po absolvování pomaturitního studia odhodláte zkusit práva ještě jednou. Vaše šance uspět nebude malá.
 
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 34723
Měsíc: 233
Den: 6