Jdi na obsah Jdi na menu
 


Andragogika – co to je?

 

Politologie, ekonomie, sociologie. I přesto, že se jedná o cizí slova, téměř každý bez zaváhání odpoví, o jaké vědy se vlastně jedná. Přijali jsme je za své, mluví se o nich v médiích, studujeme je na vysokých školách. Nikdo se už  nad nimi nepozastaví, aby se zamyslel, o co že se to vlastně jedná. Většina označení věd i u nás v Česku bez problémů zdomácněla. Ale stále se objevují nové a nové pojmy a definice, neznámé názvy a jen těžko odvoditelné významy. Mezi relativně neznámé vědy patří například andragogika. Mnozí o ní zřejmě ani neslyšeli, pro jiné představuje oblast, kterou se zabývají a pracují v ní. Andragogika dnes symbolizuje téměř jakousi módu, když se poprvé objevila, lidé si ťukali na čelo a nechtěli věřit, že by se někdy mohla skutečně uchytit. A je to tu. Nyní se studuje na vysokých školách i u nás a je předmětem zkoumání a zájmu mnohých předních vědců.
Konečně se dostáváme k samotnému vysvětlení názvu andragogika. Jedná se o vzdělávání a výchovu dospělých. Neděste se, nikdo se nemusí nedobrovolně vracet do školních lavic. Ve skutečnosti je prvotním cílem andragogiky seberozvoj. Ať už zdokonalení vědomostí, dovedností, nebo hodnotových postojů, andragogika se věnuje velice širokému spektru oblastí. Pokud si tedy vyberete jako studijní obor andragogiku, můžete se těšit na problematiku rekvalifikačních kurzů nebo zlepšení sociálního postavení. Tato populární věda vychází z mnohem známějších pramenů, kterými jsou psychologie, sociologie, pedagogika nebo dokonce filozofie. Věnuje se člověku jako takovému, jeho zájmům a potřebám, jeho postavení ve společnosti.
Pokud máte blízko k lidem, rádi jste nápomocní a vždy vidíte jen to pozitivní, možná si andragogiku zvolíte jako obor, kterým se do budoucna chcete nadále zabývat. A kde je možné ho studovat? Kromě vysoké školy se nabízí i druhá varianta – pomaturitní studium. To vám pomůže proniknout do základní problematiky, a tak si výrazně zvýšit i šance na přijetí na některou z vysokých škol. Stejně jako pro studenty je pomaturitní studium vhodné pro pracovníky, kteří si během svého zaměstnání chtějí rozšířit obzory a seznámit se s andragogikou. Její znalost mlže být velkým přínosem v mnoha zaměstnáních a oborech. Nebojte se do andragogiky vrhnout po hlavě, jedná se o vědu s otevřenými možnostmi a velkým potenciálem dalšího rozvoje.
 
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 37521
Měsíc: 235
Den: 3